UEFA Futsal Champions League preliminary round draw | Futsal Champions League

The UEFA Futsal Champions League is returning to its regular format for 2021/22 and the season begins with the preliminary round draw, which will be broadcast live on Wednesday 7 July at 2:00 p.m. CET.

Four nations (Spain, Portugal, Russia and Kazakhstan) provide two clubs and eight representatives from these countries – including defending champions Sporting CP – are among the 23 highest-coefficient teams to receive byes for the main round, which will be drawn on August 30th. The other 32 teams start in the preliminary round, which will be played from August 20th to 25th and drawn on Wednesday.

This is how the draw works

• Eight groups of four are formed.
• The clubs are divided into four betting pots based on their coefficient.
• Eight teams starting in the preliminary round will be preselected as mini-tournament hosts and drawn separately from Pot 1 before they are placed in their respective seeding positions.
• Next, the remaining pages are drawn in seed position 4 and placed in the remaining slots for position 4 in the groups.
• The cruisers in position 3 (pot 3), position 2 (pot 4) and position 1 (pot 5) are drawn to fill the remaining places in the groups.
• Due to decisions of the UEFA Executive Committee, clubs from Kosovo and Serbia cannot be included in the same group.
• The group winners and the top runner-up will join the 23 clubs that advance to the main round.

Futsal Champions League exhibition

Sowing pots

Pot 1: host
Weilimdorf (GER, sowing position 1)
Futsal Mineva (SUI, 1)
Proect (MKD, 2)
Doukas (GRE, 2)
SMS Viimsi (EST, 2)
Raba (LVA, 3)
KF Tirana (ALB, 3)
Titograd (MNE, 4)

Pot 2: sowing position 4
Utleira Idrettslag (NOR)
Tavşançalı (TUR)
Cefn Druids (WAL)
Europe (GIB)
Sparta-Belfast (NIR)
Florence (SMR)
Warehouse (AND)

Pot 3: sowing position 3
Hammarby (SWE)
London Helvecia (GER)
City of Varna (BUL)
Diamant Linz (AUT)
Blue Magic FC Dublin (IRL)
Dolphins Ashdod (ISR)

Pot 4: seed position 2
Kampuksen Dynamo (FIN)
Liqeni (KOS)
MFC-CIU (GEO)
Difference (LUX)
Dynamo Plus (MDA)

Pot 5: seed position 1
Luxol St. Andrews Futsal (MLT)
Araz Naxçivan (AZE)
APOEL (CYP)
JB Futsal Gentofte (DEN)
Haladás VSE (HUN)
KMF FON (SRB)

• Debuts: Proekt, Tavşançalı, Cefn Druids, Europa, Liqeni, CIU, Haladás, FON.
• The bronze medalists of 2014, Araz, made their 16th appearance (behind Kairat Almaty), Encamp their 15th appearance.
Dinamo Plus was previously registered as Dinamo Chişinău.

Teams entering the main round


Final highlights 2021: Barça 3-4 Sporting CP

Final highlights 2021: Barça 3-4 Sporting CP

Athletic CP (POR, owner)
Barça (ESP)
Kairat Almaty (KAZ)
Benfica (POR)
Levante (ESP)
Tyumen (RUS)
Dobovec (SVN)
Sinara Yekaterinburg (RUS)
Atyrau (KAZ)
Kauno Žalgiris (LTU)
Pesaro (ITA)
Record Bielsko-Biała (POL)
Olmissum (CRO)
Mostar SG (BIH)
ACCS Asnières Villeneuve 92 (FRA)
SK Pilsen (CZE)
Csíkszereda (ROU)
Lüčenec (SVK)
Viten Orscha (BLR)
Hovocubo (NED)
Lion (ARM)
Uragan Ivano-Frankivsk (UKR)
Belgian participants TBC (BEL)

calendar

Preliminary round: 20. – 25. August
Main round draw: 2:00 p.m. CET, August 30th
Main round: 26. – 31. October
Draw for the elite round: 2:00 p.m. CET, November 3
Elite round: 23-28 November
Final draw: TBC
Final: 28./29. April & April 30th / April 1st May (TBC)


Source link

About admin

Check Also

European Gymnastics President congratulates the newly elected EOC President

BAKU, Azerbaijan, July 8th Trend: This general assembly marked the election of the EOC authorities. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *